PL00V-301-10M6-2
Mfr.Part #
PL00V-301-10M6-2
Manufacturer
Amphenol Technical Products International
Package / Case
SMD-8
Datasheet
Download
Description
POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT FLAT
Free Hanging, Panel Mount
Voltage Rating :
1 kVDC
Female Socket, Power
Width :
7.11 mm
Shielding :
Shielded
Current Rating :
300 A
Product Status :
Active
Packaging :
Reel
Inductance :
36 uH
Number of Positions :
1 Position
Length :
7.62 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Number of Channels :
1 Channel
Mounting Style :
PCB Mount
Wire Gauge :
Package / Case :
SMD-8
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Tradename :
Number of Rows :
1 Row
Product Type :
Common Mode Chokes
Lead Spacing :
1.27 mm
Housing Gender :
Receptacle
Product :
Common Mode Chokes
Product Category :
Common Mode Chokes / Filters
Row Spacing :
Pitch :
Mounting Angle :
Straight
Cable Termination :
Solder
Color :
Green
Contact Finish :
Wire Type :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Application :
Type :
CMC Filter
Height :
5.08 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Flange
IP Rating :
IP67
HALO Electronics
Brand :
HALO Electronics
Series :
LG
Lead Diameter :
0.46 mm
Datasheets
PL00V-301-10M6-2
Manufacturer related products
    4,0MM POWERLOK 2 WAY PLUG STRAIG
    4,0MM POWERLOK 2 WAY RECEPTACLE