PKC.1K.303.CYKC35E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKC.1K.303.CYKC35E
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Material :
Alumel, Chromel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.122 ~ 0.138 (3.10mm ~ 3.50mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
12A
Series :
1k
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish :
Chrome
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
303
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Push-Pull
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 3 Positions Crimp Gold Chrome Bulk C Push-Pull
PKC.1K.303.CYKC35E Overview
PKC.1K.303.CYKC35E Features
1K series
PKC.1K.303.CYKC35E Applications
There are a lot of LEMO
PKC.1K.303.CYKC35E Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER