PIC32MZ0512EFE064-E/PT
Mfr.Part #
PIC32MZ0512EFE064-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Height Seated (Max) :
1.2mm
Width :
10mm
Package / Case :
64-TQFP
Number of ADC Channels :
24 Channel
HTS Code :
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MZ
Base Product Number :
PIC32MZ0512EFE064
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
RAM Size :
128K x 8
Core Processor :
MIPS32® M-Class
Number of I/O :
46
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Tradename :
MIPS32
Device Core :
PIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Schedule B :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Interface Type :
I2C, SPI, SQI, UART
Screening Level :
AEC-Q100; TS 16949
Speed :
180MHz
Bit Size :
32
On Chip Program ROM Width :
8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converter :
A/D 24x12b
Terminal Pitch :
0.5mm
Package :
Tray
Packaging :
Tray
Clock Frequency :
64MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Base Part Number :
PIC32MZ0512EFE
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.1V~3.6V
Data Converters :
A/D 24x12b
Supply Voltage :
3.3V