PIC32MX795F512LT-80V/PF
Mfr.Part #
PIC32MX795F512LT-80V/PF
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Package / Case :
100-TQFP
Height Seated (Max) :
1.2mm
Base Part Number :
PIC32MX795F512L
Number of Terminations :
100
Radiation Hardening :
No
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Frequency :
80MHz
A/D 16x10b
DAC Channels :
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Length :
14mm
Speed :
80MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product :
MCU
Number of Programmable I/O :
Number of Pins :
100
Active
ECCN Code :
3A001.A.3
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Has ADC :
Number of ADC Channels :
16 Channel
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Number of I/Os :
85 I/O
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
85
Base Product Number :
PIC32MX795
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Supply Voltage :
3.3V
EEPROM Size :
Microchip Technology PIC32MX795F512LT-80V/PF
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX795F512LT-80V/PF Overview
PIC32MX795F512LT-80V/PF Features
The PIC32MX795F512LT-80V/PF MCU boasts several features that stand out, such as its high-performance 32-bit MIPS microAptiv core, operating at speeds up to 80 MHz. It offers 512 KB of programmable flash memory, 128 KB of RAM, and a variety of peripheral interfaces including Ethernet, CAN, and USB modules, which support a broad range of communication needs. Additionally, it provides advanced control features like DMA channels, multiple timers, and analog comparators, making it highly suitable for precision-driven applications.