PIC32MX795F512L-80V/BG
Mfr.Part #
PIC32MX795F512L-80V/BG
Package / Case
121-TFBGA
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 121TFBGA
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Number of Pins :
121
RAM Size :
128K x 8
RoHS :
Details
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Data Converter :
A/D 16x10b
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
JESD-609 Code :
e1
Speed :
80MHz
DAC Channels :
No
Base Part Number :
PIC32MX795F512L
Interfaces :
CAN/Ethernet/I2C/SPI
Package :
Tray
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Tray
Package / Case :
121-TFBGA
Supply Voltage :
3.3V
Radiation Hardening :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/Os :
85 I/O
Height Seated (Max) :
1.2mm
Published :
2009
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Product :
MCU
Device Core :
Supplier Device Package :
121-TFBGA (10x10)
Frequency :
80MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Number of UART Channels :
6
Factory Lead Time :
14 Weeks
Memory Size :
512kB
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Number of Terminations :
121
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.8mm
Brand :
Number of I/O :
83
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Surface Mount
ECCN Code :
3A001.A.3
Number of ADC Channels :
16 Channel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Microchip
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB
Terminal Form :
Ball
Data Converters :
A/D 16x10b
Base Product Number :
PIC32MX795
EEPROM Size :
Length :
10mm