PIC32MX795F512HT-80I/PT
Mfr.Part #
PIC32MX795F512HT-80I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Number of I/Os :
53
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
CPU Family :
PIC
Supply Voltage :
3.3V
A/D 16x10b
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
10mm
DAC Channels :
Surface Mount
Number of Programmable I/O :
53
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Frequency :
80MHz
Interface Type :
CAN/Ethernet/I2C/SPI/UART/USB
RoHS :
Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Width :
10 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
PIC32MX795
Has ADC :
yes
Max Operating Temperature :
85 °C
Pin Count :
64
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Schedule B :
- 40 C
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Terminations :
64
Package / Case :
64-TQFP
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Speed :
80MHz
Number of I/O :
Max Frequency :
80 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supply Current-Max :
98mA
MIPS32
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of ADC Channels :
16 Channel
Pbfree Code :
Product Status :
Active
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC32MX795F512H
Height :
1 mm
PWM Channels :
Min Supply Voltage :
2.3 V
32
Memory Type :
Flash
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Core Architecture :
PIC
Max Supply Voltage :
3.6 V
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Microchip Technology PIC32MX795F512HT-80I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX795F512HT-80I/PT Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX795F512HT-80I/PT is a highly capable 32-bit microcontroller unit (MCU) designed to meet the advanced needs of sophisticated electronics systems. Manufactured by Microchip Technology, this MCU features an impressive 512KB of flash memory and operates at up to 80 MHz, making it ideal for applications that require high-speed processing and substantial code storage. With its 64-pin TQFP package, it integrates seamlessly into a wide range of applications, from industrial controls to complex communication systems.