PIC32MX795F512H-80I/MR
Mfr.Part #
PIC32MX795F512H-80I/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
3.3V
32-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
Number of ADC Channels :
16
Number of Ethernet Channels :
1
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Number of SPI Channels :
3
Device Core :
Packaging :
Tube
Pin Count :
64
Length :
9mm
JESD-609 Code :
e3
Number of I2C Channels :
4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Height :
950μm
Base Part Number :
PIC32MX795F512H
Base Product Number :
PIC32MX795
Speed :
80MHz
Frequency :
80MHz
CPU Family :
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Terminations :
64
Interface Type :
EUART, I2C, JTAG, SPI
Supplier Device Package :
64-VQFN (9x9)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of I/O :
53
Watchdog Timer :
Number of I/Os :
53 I/O
Supply Current-Max :
98mA
128K x 8
Width :
9mm