PIC32MX695F512L-80I/BG
Mfr.Part #
PIC32MX695F512L-80I/BG
Package / Case
121-TFBGA
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 121TFBGA
Stock
6
In Stock :
6
Supplier Device Package :
121-TFBGA (10x10)
Published :
2010
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
CPU Family :
PIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
MIPS32
RAM Size :
128K x 8
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Number of Bits :
32
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Microchip
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Position :
BOTTOM
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Connectivity :
Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Base Product Number :
PIC32MX695
Number of I/O :
83
JESD-609 Code :
e1
Data Converters :
A/D 16x10b
Base Part Number :
PIC32MX695F512L
Number of ADC Channels :
16
Package / Case :
121-TFBGA
Speed :
80MHz
Oscillator Type :
Internal
Mount :
Data Converter :
A/D 16x10b
32
Pin Count :
121
Width :
10mm
Height :
850μm
Number of I/Os :
83 I/O
Number of Terminations :
121
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Current-Max :
98mA
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Data Bus Width :
32b
Number of PWM Channels :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
10mm
Brand :
Core Processor :
MIPS32® M4K™
PIC
Number of A/D Converters :
1
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Program Memory Type :
Flash
Terminal Form :
Ball
Number of Pins :
Terminal Pitch :
0.8mm
Series :
PIC® 32MX
Interfaces :
Ethernet/I2C/SPI/UAR
Memory Size :
512kB
Factory Lead Time :
15 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tray
Number of UART Channels :
Frequency :
80MHz
Radiation Hardening :
No
Interface Type :
CAN, Ethernet, I2C, JTAG, SPI, UART, USB
Microchip Technology PIC32MX695F512L-80I/BG
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX695F512L-80I/BG Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX695F512L-80I/BG is a high-performance 32-bit microcontroller designed by Microchip Technology, optimized for both advanced and cost-sensitive applications. This MCU integrates 512KB of flash memory and operates at a maximum frequency of 80 MHz, providing a robust platform for complex digital control systems. Its 121-TFBGA packaging makes it suitable for space-constrained applications while offering ample GPIOs for interface connectivity. This product is ideal for developers seeking powerful processing capabilities, extensive memory, and high scalability in their system designs.
PIC32MX695F512L-80I/BG Features
  • 32-bit MIPS MicroAptiv™ Core
  • 512KB of flash memory and 128KB of RAM
  • Up to 80 MHz operating frequency