PIC32MX575F512H-80I/MR
Mfr.Part #
PIC32MX575F512H-80I/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
Stock
204
In Stock :
204
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART, USB
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART/USB
Oscillator Type :
Internal
Number of I/Os :
51 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage :
3.3V
Width :
9mm
Length :
9mm
Data Bus Width :
32b
RAM Size :
64K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I2C Channels :
4
Interface Type :
CAN, I2C, SPI, UART, USB
Data Converters :
A/D 16x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
2009
Radiation Hardening :
No
Supply Current-Max :
98mA
Frequency :
80MHz
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Factory Lead Time :
13 Weeks
Device Core :
PIC
Number of UART Channels :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC32MX575F512H
64
Connectivity :
CANbus, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Product :
MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Style :
SMD/SMT
Termination :
SMD/SMT
Number of PWM Channels :
5
Speed :
80MHz
Core Architecture :
PIC
Number of Programmable I/O :
51
Number of SPI Channels :
3
Packaging :
Tray
Base Product Number :
PIC32MX575
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converter :
A/D 16x10b
Package :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
CPU Family :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
64
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Number of I/O :
53
QUAD
Pbfree Code :
Memory Size :
512kB
Density :
4 Mb
Flash
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
950μm
Number of ADC Channels :
16
Microchip Technology PIC32MX575F512H-80I/MR
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX575F512H-80I/MR Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX575F512H-80I/MR is a highly versatile 32-bit MCU from Microchip Technology, designed to cater to the demanding needs of modern embedded applications. This microcontroller integrates a robust 512KB of Flash memory and operates at 80 MHz, providing ample power for complex digital tasks. The PIC32MX575F512H-80I/MR comes in a compact 64-VQFN package, making it ideal for space-constrained applications while delivering superior performance and reliability.
PIC32MX575F512H-80I/MR Features
  • 32-bit MIPS microAptiv core, operating up to 80 MHz