PIC32MX550F256LT-50I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MX550F256LT-50I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
100-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Number of Pins :
100
Watchdog Timer :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface :
CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Package / Case :
100-TQFP
DMA Channels :
yes
Oscillator Type :
Internal
Core Architecture :
PIC
Number of I/O :
81
Series :
PIC® 32MX
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Bit Size :
32
Product :
MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface Type :
Audio, CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USB
Number of Terminations :
100
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
DAC Channels :
No
Number of I/Os :
81 I/O
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converter :
A/D 48x10b
Supplier Device Package :
100-TQFP (12x12)
Mounting Style :
SMD/SMT
Surface Mount :
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
50MHz
Has ADC :
Number of ADC Channels :
48 Channel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC32MX550F256L
EEPROM Size :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
On Chip Program ROM Width :
8
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
0.4mm
Data Bus Width :
32b
Tradename :
MIPS32
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Microchip
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
5
Published :
Pbfree Code :
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Speed :
50MHz
Brand :
Base Product Number :
PIC32MX550
Memory Size :
256KB
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Core Size :
32-Bit
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
Screening Level :
TS 16949
ROM (words) :
Height Seated (Max) :
1.2mm