PIC32MX550F256HT-50I/PT
Mfr.Part #
PIC32MX550F256HT-50I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Bus Width :
32b
DAC Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
Memory Size :
256KB
Frequency :
50MHz
Number of I/O :
49
Data Converter :
A/D 28x10b
Speed :
50MHz
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converters :
A/D 28x10b
RAM Size :
32K x 8
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Package / Case :
64-TQFP
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
QUAD
ROM (words) :
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Active
PWM Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Interfaces :
CAN/I2C/I2S/SPI/UART
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage :
3.3V
Base Product Number :
PIC32MX550
Length :
10mm
Interface :
CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Base Part Number :
PIC32MX550F256H
Microchip
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
64
On Chip Program ROM Width :
8
Has ADC :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
1.2mm