PIC32MX440F128HT-80V/MR
Mfr.Part #
PIC32MX440F128HT-80V/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64VQFN
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Number of Terminations :
64
Base Product Number :
PIC32MX440
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Interfaces :
I2C/SPI/UART/USB
Number of UART Channels :
A/D 16x10b
Pbfree Code :
Memory Size :
128kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
PWM Channels :
Has ADC :
On Chip Program ROM Width :
8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Screening Level :
ISO/TS-16949
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Programmable I/O :
5
Interface Type :
I2C, RS-232, RS-485, SPI, UART, USB
Length :
9mm
Base Part Number :
PIC32MX440F128H
RoHS :
Details
Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Microchip
Frequency :
80MHz
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
32
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Interface :
I2C, IrDA, LIN, RS-232, SPI, UART, USART, USB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/Os :
85 I/O
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height Seated (Max) :
1mm
Internal
RAM Size :
32K x 8
Number of Timers/Counters :
5 Timer
DAC Channels :
No
Speed :
80MHz
Number of I/O :
53
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
64
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Terminal Position :
QUAD
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Watchdog Timer :
Microchip Technology PIC32MX440F128HT-80V/MR
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX440F128HT-80V/MR Overview
PIC32MX440F128HT-80V/MR Features
This MCU boasts several key features that enhance its utility in complex digital environments. It supports up to 80 MHz clock speed, providing substantial processing power for multitasking and real-time operations. The inclusion of a variety of peripherals, such as USB, UART, I2C, and SPI interfaces, allows for flexible connectivity options. Additionally, its low-power design ensures efficient operation, crucial for battery-powered and energy-sensitive applications.