PIC32MX360F512LT-80I/PT
Mfr.Part #
PIC32MX360F512LT-80I/PT
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Stock
400
In Stock :
400
Microcontrollers
Interfaces :
I2C/SPI/UART/USB
RAM Size :
32K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Radiation Hardening :
No
Number of I/O :
85
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Core Architecture :
PIC
Program Memory Type :
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
12 mm
Frequency :
80MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x10b
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
100
Number of ADC Channels :
16 Channel
Pin Count :
100
Memory Size :
512kB
Terminal Position :
QUAD
RoHS :
Details
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Number of Timers/Counters :
5
Length :
12 mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Base Product Number :
PIC32MX360
Speed :
80MHz
Data Converter :
A/D 16x10b
Published :
2008
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Interface Type :
EUART, I2C, SPI
Product Status :
Active
Number of I/Os :
85 I/O
Height :
1 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
PIC32MX360F512L
Watchdog Timer :
Terminal Pitch :
0.4mm
Mount :
Surface Mount
Data Bus Width :
32b
Supply Voltage :
3.3V
MIPS32
Pbfree Code :
Product :
MCU
Number of UART Channels :
2
Supplier Device Package :
100-TQFP (12x12)
Package / Case :
100-TQFP
CPU Family :
PIC
Microchip Technology PIC32MX360F512LT-80I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX360F512LT-80I/PT Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX360F512LT-80I/PT is a highly capable 32-bit microcontroller unit (MCU) designed to meet the demanding needs of sophisticated embedded applications. Crafted by Microchip Technology, this MCU integrates a powerful MIPS M4K core, offering speeds up to 80 MHz. With 512 KB of Flash memory and 32 KB of RAM, it provides ample space and speed for complex algorithms and data-intensive tasks. Its architecture is designed to optimize both power efficiency and computing power, making it an ideal choice for developers looking to push the boundaries of IoT and embedded system applications.