PIC32MX320F032H-40I/MR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MX320F032H-40I/MR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I/O :
53
Bit Size :
32
Series :
PIC® 32MX
Base Product Number :
PIC32MX320
Data Bus Width :
32b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pbfree Code :
yes
Data Converters :
A/D 16x10b
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
53 I/O
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
32kB
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Pins :
64
Pin Count :
64
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Core Architecture :
PIC
CPU Family :
PIC
Supplier Device Package :
64-VQFN (9x9)
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Has ADC :
yes
EEPROM Size :
Package :
Tube
Number of I2C Channels :
2
Lead Free :
Lead Free
Brand :
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Number of A/D Converters :
1
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Number of PWM Channels :
5
Data Converter :
A/D 16x10b
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Mount :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM Size :
8K x 8
Program Memory Type :
Flash
Device Core :
Tradename :
MIPS32
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Bits :
32
Watchdog Timer :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
No
Core Size :
32-Bit
Height :
950μm
Speed :
40MHz
DMA Channels :
No
Microchip
Number of ADC Channels :
16
Base Part Number :
PIC32MX320F032H
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Interfaces :
I2C/SPI/UART/USB
Product Status :
Active
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
40MHz
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
I2C, JTAG, SPI, TWI, UART
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
Length :
9mm
Microchip Technology PIC32MX320F032H-40I/MR
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX320F032H-40I/MR Overview
PIC32MX320F032H-40I/MR Features
This microcontroller boasts several features that enhance its functionality and reliability in demanding applications. It operates at 40 MHz, delivering robust processing capabilities. The integration of 32KB flash memory facilitates efficient code storage and execution, while its 32-bit architecture ensures smooth handling of complex operations. Additionally, its small 64VQFN package is perfect for space-constrained applications, offering a versatile solution without compromising on performance.