PIC32MX230F256D-50I/TL
Mfr.Part #
PIC32MX230F256D-50I/TL
Package / Case
44-VFTLA Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA
Terminal Pitch :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Style :
SMD/SMT
Screening Level :
TS 16949
JESD-30 Code :
S-XBCC-B44
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Brand :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
RAM Size :
16K x 8
Number of I/Os :
33 I/O
Data Converter :
A/D 13x10b
Connectivity :
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Number of Terminations :
44
Microchip
Data Converters :
A/D 13x10b
On Chip Program ROM Width :
8
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
PIC32MX230
EEPROM Size :
Memory Size :
256KB
Number of ADC Channels :
13 Channel
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
44-VFTLA Exposed Pad
Terminal Form :
BUTT
Width :
6mm
PWM Channels :
yes
Min Operating Temperature :
-40 °C
HTS Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Length :
6mm
JESD-609 Code :
e4
Number of I/O :
33
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC32MX230F256D
DMA Channels :
Memory Type :
Flash
Interface Type :
I2C, JTAG, PMP, SPI, UART, USB
Speed :
50MHz
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supplier Device Package :
44-VTLA (6x6)
Frequency :
50MHz
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
ROM (words) :
Max Operating Temperature :
85 °C
Package :
Tube
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Factory Lead Time :
7 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tube
RoHS :
Details
Microchip Technology PIC32MX230F256D-50I/TL
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX230F256D-50I/TL Overview
PIC32MX230F256D-50I/TL Features
This microcontroller boasts several key features including 32-bit MIPS microAptiv™ UP core at 50 MHz, 256 KB of Flash, and 32 KB of RAM which facilitate robust application development. Additional features such as its USB 2.0 OTG capabilities, 10-bit ADCs, and multiple communication peripherals ensure that it can handle complex tasks and connectivity requirements with ease. Its low-power design also makes it suitable for battery-operated devices, maintaining optimal performance while minimizing power consumption.