PIC32MX230F256D-50I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MX230F256D-50I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Frequency :
50MHz
Height Seated (Max) :
1mm
Series :
PIC® 32MX
ROM (words) :
Terminal Pitch :
0.65mm
DMA Channels :
yes
Number of I/Os :
34
Brand :
PWM Channels :
yes
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Width :
8mm
Base Part Number :
PIC32MX230F256D
Surface Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Bit Size :
32
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
44
Memory Type :
Flash
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Number of ADC Channels :
13 Channel
Product Status :
Active
Screening Level :
TS 16949
Product :
MCU
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Type :
Flash
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
No
Data Converter :
A/D 13x10b
RoHS :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Published :
Speed :
50MHz
Base Product Number :
PIC32MX230
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Memory Size :
256KB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
Terminal Form :
NO LEAD
Microchip
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Core Size :
32-Bit
HTS Code :
Length :
8mm
Has ADC :
Interface Type :
I2C, JTAG, PMP, SPI, UART, USB
Supply Voltage :
3.3V
Data Bus Width :
32 bit
Data Converters :
A/D 13x10b
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O :
33
Terminal Position :
QUAD
Min Operating Temperature :
-40 °C
On Chip Program ROM Width :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Tradename :
MIPS32
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
16K x 8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Microchip Technology PIC32MX230F256D-50I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX230F256D-50I/ML Overview
PIC32MX230F256D-50I/ML Features
  • 32-bit MIPS M4K core
  • 256KB flash memory
  • 32KB RAM
  • USB 2.0 OTG compliant
  • 44-pin QFN package for compact size
  • Up to 50 MHz clock speed