PIC32MX230F256B-50I/ML
Mfr.Part #
PIC32MX230F256B-50I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28QFN
Terminal Position :
QUAD
Interface :
I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
On Chip Program ROM Width :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Package :
Tube
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Height Seated (Max) :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3.3V
Number of ADC Channels :
10 Channel
Frequency :
50MHz
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.65mm
Interface Type :
I2C, I2S, SPI, UART, USB
Speed :
50MHz
HTS Code :
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
PWM Channels :
DAC Channels :
RAM Size :
16K x 8
Factory Lead Time :
14 Weeks
Memory Size :
256KB
Screening Level :
TS 16949
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
Interfaces :
I2S/I2C/SPI/UART/USB
PIC® 32MX
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Microchip
Terminal Form :
NO LEAD
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Has ADC :
ROM (words) :
Length :
6mm
Base Product Number :
PIC32MX230
DAC Resolution :
4 bit
A/D 9x10b
Number of Timers/Counters :
7
Core Architecture :
PIC
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Part Number :
PIC32MX230F256B
Flash
Number of Pins :
28
Product :
MCU
Number of I/Os :
19 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Data Bus Width :
32b
Microchip Technology PIC32MX230F256B-50I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX230F256B-50I/ML Overview
PIC32MX230F256B-50I/ML Features
The PIC32MX230F256B-50I/ML microcontroller boasts a comprehensive set of features to support advanced applications. It operates at a maximum frequency of 50 MHz, providing robust speed for complex computations. The inclusion of 256KB of flash memory ensures ample space for program storage, while 32KB of RAM facilitates efficient data handling. Additionally, this MCU supports various communication protocols including I2C, SPI, and UART, enabling flexible connections with other peripherals and systems. Its low-power design and variety of wake-up features make it suitable for power-sensitive applications.