PIC32MX220F032BT-50I/SO
Mfr.Part #
PIC32MX220F032BT-50I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SOIC
Brand :
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Surface Mount :
yes
Width :
7.5mm
Tradename :
MIPS32
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Factory Lead Time :
7 Weeks
DMA Channels :
yes
Number of UART Channels :
2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Current-Max :
30mA
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
32-Bit
On Chip Program ROM Width :
8
Base Product Number :
PIC32MX220
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Frequency :
50MHz
Length :
17.9mm
RAM Size :
8K x 8
Base Part Number :
PIC32MX220F032B
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
No
Screening Level :
TS 16949
PWM Channels :
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
Internal
CPU Family :
28
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX220F032BT-50I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC32MX220F032B, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC32MX220F032BT-50I/SO pinout, PIC32MX220F032BT-50I/SO datasheet PDF, PIC32MX220F032BT-50I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX220F032BT-50I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC32MX220F032BT-50I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX220F032BT-50I/SO Overview
PIC32MX220F032BT-50I/SO Features
This microcontroller features a robust 32-bit MIPS microAptiv™ UC Core, offering speeds up to 50 MHz. With its 32KB flash memory and 8KB RAM, it supports complex applications and multitasking environments. The inclusion of numerous peripherals such as USB, I2C, SPI, and UART interfaces enhances its adaptability for communication and data transfer requirements. Additionally, its low-power capabilities ensure optimal performance for battery-powered applications.