PIC32MX220F032B-50I/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MX220F032B-50I/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SPDIP
Stock
51
In Stock :
51
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Clock Freq :
50(MHz)
# I/Os (Max) :
19
Mounting Type :
Through Hole
Microchip
Tradename :
MIPS32
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Product Number :
PIC32MX220
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Mounting :
Through Hole
Number of I/O :
19
Core Architecture :
PIC
Frequency :
50MHz
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Operating Temperature (Max) :
85C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I2C Channels :
2
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Number of I/Os :
19 I/O
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Instruction Set Architecture :
RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
MIPS32 M4K
Pin Count :
28
Package Type :
SPDIP
Base Part Number :
PIC32MX220F032B
Maximum Expanded Memory Size :
4GB
Number of USB Channels :
1
Programmable :
yes
Speed :
50MHz
Device Core Size :
32(b)
Operating Temperature (Min) :
-40C
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
3.3V
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Bit Size :
32
Height :
3.81mm
Number of Pins :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Data Converter :
A/D 9x10b
Number of Timers - General Purpose :
5
Number of ADC Channels :
9
Supplier Device Package :
28-SPDIP
RAM Size :
8K x 8
Length :
35.56mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Tube
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Data Bus Width :
32b
Rad Hardened :
No
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature Classification :
Industrial
Width :
7.493mm
Number of PWM Channels :
5
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Core Size :
32-Bit
Total Internal Ram Size :
8KB(kB)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
DMA Channels :
yes
Memory Size :
32kB
CPU Family :
PIC
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Current-Max :
30mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Product Status :
Active
Series :
PIC® 32MX
EEPROM Size :
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Mounting Style :
Published :
2005
Package :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Mount :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converters :
A/D 9x10b
Has ADC :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Brand :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX220F032B-50I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC32MX220F032B, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:28, PIC32MX220F032B-50I/SP pinout, PIC32MX220F032B-50I/SP datasheet PDF, PIC32MX220F032B-50I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX220F032B-50I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.