PIC32MX120F032BT-50I/SO
Mfr.Part #
PIC32MX120F032BT-50I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Frequency :
50MHz
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
CPU Family :
PIC
Series :
PIC® 32MX
EEPROM Size :
Microchip
On Chip Program ROM Width :
8
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
RoHS :
Details
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Tradename :
MIPS32
Terminal Position :
Dual
Length :
17.9mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
No
Data Converter :
A/D 10x10b
PWM Channels :
yes
Published :
Supplier Device Package :
28-SOIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC32MX120F032B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Size :
32-Bit
Number of UART Channels :
2
Has ADC :
yes
Base Product Number :
PIC32MX120
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Supply Current-Max :
30mA
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
28
Number of I/O :
21
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Data Converters :
A/D 10x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Speed :
50MHz
RAM Size :
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Brand :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Screening Level :
TS 16949
Factory Lead Time :
7 Weeks
Surface Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
7.5mm
Bit Size :
32
Qualification Status :
Not Qualified
DMA Channels :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX120F032BT-50I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC32MX120F032B, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC32MX120F032BT-50I/SO pinout, PIC32MX120F032BT-50I/SO datasheet PDF, PIC32MX120F032BT-50I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX120F032BT-50I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.