PIC32MM0064GPM048-I/M4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MM0064GPM048-I/M4
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48UQFN
Stock
361
In Stock :
361
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Core Size :
32-Bit
Bit Size :
32
Length :
6mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Mounting Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
16K x 8
Surface Mount :
yes
Tradename :
microAptiv
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
0.4mm
Supplier Device Package :
48-UQFN (6x6)
JESD-30 Code :
S-PQCC-N48
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Number of I/Os :
38 I/O
Terminal Position :
QUAD
On Chip Program ROM Width :
8
Number of ADC Channels :
17 Channel
Screening Level :
ISO/TS-16949
Data Converter :
A/D 17x10/12b
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Core Processor :
MIPS32® microAptiv™
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
48
Supply Voltage :
3V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Package :
Tube
DAC Channels :
No
Data Bus Width :
32 bit
Factory Lead Time :
7 Weeks
Base Product Number :
PIC32MM0064GPM048
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
21 Timer
Data Converters :
A/D 17x10/12b
Interface Type :
I2C, UART, SPI, USB
Base Part Number :
PIC32MM0064GPM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Terminal Form :
NO LEAD
Height Seated (Max) :
0.6mm
Has ADC :
yes
Clock Frequency :
48MHz
Microchip
Width :
6mm
Program Memory Type :
Flash
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
PIC® 32MM
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DMA Channels :
DAC Resolution :
5 bit
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
25MHz
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V