PIC32MK1024MCF064-I/PT
Mfr.Part #
PIC32MK1024MCF064-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
1.2mm
Speed :
120MHz
Series :
PIC® 32MK
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Product Number :
PIC32MK1024MCF064
DMA Channels :
yes
Total Internal Ram Size :
256KB(kB)
Clock Freq :
120(MHz)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Programmable :
yes
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Number of Timers - General Purpose :
9
Product Status :
Active
Device Core :
PIC
Width :
10mm
DAC Resolution :
12
Operating Temperature (Min) :
-40C
Connectivity :
CANbus, IrDA, LINbus, PMP, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
PWM Channels :
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Clock Frequency :
64MHz
Package Type :
TQFP
Device Core Size :
32(b)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, Motor Control PWM, WDT
Mounting :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
64
Rad Hardened :
No
Data Converters :
A/D 27x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V~3.6V
RAM Size :
256K x 8
Length :
10mm
DAC Channels :
Frequency :
Data Converter :
A/D 27x12b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Terminal Pitch :
0.5mm
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Number of I/O :
49
Base Part Number :
PIC32MK1024MCF
Package / Case :
64-TQFP
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature (Max) :
85C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Expanded Memory Size :
4GB
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Interfaces :
CAN/I2S/SPI/UART/USB
Package :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Instruction Set Architecture :
RISC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Supply Voltage (Min) :
2.2(V)
Operating Temperature Classification :
Industrial
Supply Voltage :
3.3V