PIC24FJ64GP202-I/SS
Mfr.Part #
PIC24FJ64GP202-I/SS
Package / Case
SSOP-28
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Stock
16
In Stock :
16
Speed :
32MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
8K x 8
Data Bus Width :
16bit
Number of ADC Channels :
10 Channel
Base Product Number :
PIC24FJ64
Number of I/Os :
21 I/O
Number of I/O :
21
EEPROM Size :
Family Name :
PIC
Number of Timers/Counters :
3 x 16 bit
Packaging :
Tube
Interface Type :
I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V
Oscillator Type :
External, Internal
Interfaces :
I2C, LIN, SPI, UART
Package / Case :
SSOP-28
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
MSL :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 10x12b SAR
Supplier Device Package :
28-SSOP
Package Type :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Tube
Microchip
Series :
PIC® 24F