PIC24FJ64GB202-E/SS
Mfr.Part #
PIC24FJ64GB202-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
Brand :
Number of I/O :
20
Data Converter :
A/D 9x10b/12b
Base Product Number :
PIC24FJ64GB202
EEPROM Size :
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC24FJ64GB202
16-bit Microcontrollers - MCU
Max Operating Temperature :
125°C
Data Converters :
A/D 9x10b/12b
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Frequency :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/Os :
20 I/O
RAM Size :
8K x 8
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® XLP™ 24F
Packaging :
Tube
Package :
Tube
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
32MHz
Peripherals :
AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, HLVD, POR, PWM, WDT
RoHS :
Details
Interface Type :
I2C, JTAG, SPI, UART, USB
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Published :
Memory Type :
Supplier Device Package :
28-SSOP
Min Operating Temperature :
-40°C
Device Core :
Core Architecture :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ64GB202-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC24FJ64GB202, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC24FJ64GB202-E/SS pinout, PIC24FJ64GB202-E/SS datasheet PDF, PIC24FJ64GB202-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ64GB202-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.