PIC24FJ64GA102-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC24FJ64GA102-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminations :
28
Length :
10.5mm
Packaging :
Tube
Number of ADC Channels :
10
Operating Temperature (Min) :
-40C
# I/Os (Max) :
21
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Clock Freq :
32(MHz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/O :
21
Frequency :
32MHz
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
PIC
Number of Timers - General Purpose :
5
Series :
PIC® XLP™ 24F
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 10x10b
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
16
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Data Converters :
A/D 10x10b
RAM Size :
8K x 8
Number of I/Os :
21 I/O
Published :
2010
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Number of I2C Channels :
2
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Tradename :
PIC
Core Size :
16-Bit
Product :
MCU
Package Type :
SSOP
Base Product Number :
PIC24FJ64GA102
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Package :
Tube
Mounting :
Microchip
Width :
5.6mm
Brand :
Memory Size :
64KB
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Number of Timers/Counters :
5
Base Part Number :
PIC24FJ64GA102
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Device Core :
Rad Hardened :
No
Pin Count :
28
Terminal Form :
Gull wing
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
28-SSOP
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Watchdog Timer :
yes
Instruction Set Architecture :
RISC
Programmable :
Maximum Expanded Memory Size :
12MB
Total Internal Ram Size :
8KB(kB)
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
64KB 22K x 24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Data Bus Width :
16b
Operating Temp Range :
-40C to 85C
EEPROM Size :
Height :
1.85mm
Radiation Hardening :
No
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Operating Temperature (Max) :
85C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
32MHz
Device Core Size :
16(b)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA