PIC24FJ128GL303-I/M5
Mfr.Part #
PIC24FJ128GL303-I/M5
Package / Case
36-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 36UQFN
Stock
200
In Stock :
200
Microcontrollers
Interfaces :
I2C, I2S, SPI, UART
RAM Size :
8K x 8
Oscillator Type :
External
EEPROM Size :
Device Core :
PIC
Packaging :
Tube
SMD/SMT
Package Type :
36-UFQFN
Interface Type :
CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SENT, SPI, UART, USB
Peripherals :
DMA, LCD, PWM, WDT
Family Name :
PIC24FJ GL
Base Product Number :
PIC24FJ128GL303
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 11x10/12b
Pin Count :
36
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V
Supplier Device Package :
36-UQFN (5x5)
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Program Memory Size :
128 kb
Speed :
32MHz
Number of I/O :
29
Number of I/Os :
29 I/O
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)