PIC24FJ128GA702-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC24FJ128GA702-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Microchip
Data Bus Width :
16 bit
Core Processor :
PIC
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Series :
PIC® 24F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
16K x 8
Tradename :
PIC
Height Seated (Max) :
1mm
Number of I/Os :
22 I/O
Factory Lead Time :
13 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/O :
22
RoHS :
Details
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
DMA Channels :
yes
DAC Channels :
No
Length :
6mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Status :
Active
Screening Level :
TS 16949
Program Memory Type :
Flash
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
28
EEPROM Size :
Number of ADC Channels :
10 Channel
Base Product Number :
PIC24FJ128GA702
Speed :
32MHz
Data Converters :
A/D 10x12b
Bit Size :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Has ADC :
yes
Core Size :
16-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
On Chip Program ROM Width :
24
Clock Frequency :
48MHz
Supply Voltage :
3.3V
PWM Channels :
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA