PIC24FJ128GA310-I/PF
Mfr.Part #
PIC24FJ128GA310-I/PF
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Stock
207
In Stock :
207
Microcontrollers
Number of I/Os :
53 I/O
Number of Pins :
100
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Packaging :
Tray
DMA Channels :
yes
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
100-TQFP
Microchip
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Series :
PIC® XLP™ 24F
RAM Size :
8K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Dimensions :
14 x 14 x 1.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of I2C Channels :
4
Number of UART Channels :
2
Radiation Hardening :
No
Width :
14mm
Frequency :
32MHz
Oscillator Type :
Internal
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Memory Size :
128kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
PWM Channels :
Package Type :
TQFP
Supply Current-Max :
6.9mA
Base Product Number :
PIC24FJ128GA310
Length :
14mm
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Product Status :
Active
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Part Number :
PIC24FJ128GA310
Data Converter :
A/D 24x10/12b
Tradename :
PIC
Height :
1.05mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Bit Size :
16
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Bus Width :
16b
Core Processor :
PIC
Product :
MCU
EEPROM Size :
On Chip Program ROM Width :
24
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tray
Core Size :
16-Bit
ROM (words) :
44032
Typical Operating Supply Voltage :
3.6 (Maximum) V
Data Converters :
A/D 24x10/12b
CPU Family :
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Number of SPI Channels :
2
Family Name :
PIC24FJ
Device Core :
Number of Programmable I/O :
53
Watchdog Timer :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Supply Voltage :
3.3V
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
100
Pin Count :
Number of Timers/Counters :
5
Number of I/O :
85
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Published :
2011
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Speed :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA