PIC24FJ128DA210-I/PT
Mfr.Part #
PIC24FJ128DA210-I/PT
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Length :
12mm
Number of I2C Channels :
3
Number of I/O :
84
Brand :
Number of Terminations :
100
Packaging :
Tray
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
RAM Size :
96K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Timers/Counters :
5
Oscillator Type :
Internal
Mount :
Surface Mount
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Package / Case :
100-TQFP
Memory Size :
128kB
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
12mm
Supplier Device Package :
100-TQFP (12x12)
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
100
Lead Free :
Lead Free
Number of ADC Channels :
24
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
17 Weeks
Data Bus Width :
16b
EEPROM Size :
Product Status :
Active
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Converter :
A/D 24x10b
Tradename :
PIC
Frequency :
32MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Address Bus Width :
16b
Package :
Tray
Base Product Number :
PIC24FJ128DA210
Series :
PIC® 24F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Microchip
16-Bit
REACH SVHC :
No SVHC
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Radiation Hardening :
No
Speed :
32MHz
Pin Count :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product :
MCU
Height :
1.05mm
Base Part Number :
PIC24FJ128DA210
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V~3.6V
Number of UART Channels :
4
CPU Family :
Number of PWM Channels :
9
DMA Channels :
yes
Nominal Supply Current :
12mA