PIC24FJ1024GB610-E/PT
Mfr.Part #
PIC24FJ1024GB610-E/PT
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 100TQFP
Package :
Tray
Height Seated (Max) :
1.2mm
DAC Channels :
No
Clock Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
Terminal Form :
Gull wing
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Core Size :
16-Bit
Number of Terminations :
100
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converters :
A/D 24x12b SAR
EEPROM Size :
Terminal Pitch :
0.4mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Address Bus Width :
24
DMA Channels :
yes
Terminal Position :
QUAD
Surface Mount :
yes
Base Product Number :
PIC24FJ1024GB610
Tradename :
PIC
PWM Channels :
Packaging :
Tray
Has ADC :
Supplier Device Package :
100-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Length :
12mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Program Memory Size :
1MB 341.5K x 24
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Width :
12mm
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
24 Channel
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Number of I/O :
85
Data Bus Width :
16 bit
External Data Bus Width :
16
Screening Level :
ISO/TS-16949
Supply Voltage :
3.3V
Product :
MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of I/Os :
85 I/O
Package / Case :
100-TQFP
RoHS :
Details
Number of Timers/Counters :
7 Timer
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 24x12b SAR
On Chip Program ROM Width :
8
Speed :
32MHz
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F