PIC24F16KL401-I/SO
Mfr.Part #
PIC24F16KL401-I/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SOIC
Microcontrollers
On Chip Program ROM Width :
24
Power Supplies :
2/3.3V
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
16kB
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Speed :
32MHz
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Height Seated (Max) :
2.65mm
RoHS :
Details
PWM Channels :
yes
DMA Channels :
No
Package :
Tube
Additional Feature :
ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/Os :
18 I/O
Program Memory Size :
16KB 5.5K x 24
Radiation Hardening :
No
Bit Size :
16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Series :
PIC® XLP™ 24F
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Current-Max :
12mA
CPU Family :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Product :
MCU
Number of I/O :
18
Data Converters :
A/D 12x10b
Oscillator Type :
Internal
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Published :
DAC Channels :
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
32MHz
Number of Terminations :
20
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Part Number :
PIC24F16KL401
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Lead Free :
Lead Free
Qualification :
AEC-Q100
Data Converter :
A/D 12x10b
Core Processor :
PIC
Data Bus Width :
16b
Base Product Number :
PIC24F16KL401
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
3A991.A.2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Watchdog Timer :
Microchip
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Brand :
Supplier Device Package :
20-SOIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tradename :
Length :
12.8mm
RAM Size :
1K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
Number of Pins :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Timers/Counters :
4
Packaging :
Tube
Pin Count :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24F16KL401-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC24F16KL401, Number of Pins:20, PIC24F16KL401-I/SO pinout, PIC24F16KL401-I/SO datasheet PDF, PIC24F16KL401-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24F16KL401-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.