PIC24F08KL302-I/ML
Mfr.Part #
PIC24F08KL302-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Size :
16-Bit
Product :
MCU
Supply Voltage :
3.3V
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
Microchip
Brand :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Max Supply Voltage :
3.6 V
Pin Count :
28
Factory Lead Time :
13 Weeks
Watchdog Timer :
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
PWM Channels :
yes
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of I/Os :
24 I/O
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Min Supply Voltage :
1.8 V
Supply Current-Max :
12mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
PIC
Terminal Position :
QUAD
EEPROM Size :
256 x 8
Program Memory Type :
Flash
Core Architecture :
PIC
Height Seated (Max) :
1mm
CPU Family :
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ROM (words) :
Number of Terminations :
28
RAM Size :
1K x 8
Core Processor :
Bit Size :
16
Max Operating Temperature :
85 °C
Has ADC :
Base Product Number :
PIC24F08KL302
ECCN Code :
3A991.A.2
Terminal Pitch :
0.65mm
Data Bus Width :
16b
Published :
Frequency :
32MHz
Number of Pins :
Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DAC Channels :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/O :
24
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Speed :
32MHz
RoHS :
Compliant
Min Operating Temperature :
-40 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ
Number of Timers/Counters :
4
Number of Programmable I/O :
24
Surface Mount :
Length :
6mm
Power Supplies :
2/3.3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Max Frequency :
32 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Program Memory Size :
8KB 2.75K x 24
On Chip Program ROM Width :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Product Status :
Active
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Packaging :
Tube
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
PIC24F08KL302
Series :
PIC® XLP™ 24F