PIC24F08KA102-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC24F08KA102-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SSOP
Stock
656
In Stock :
656
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
# I/Os (Max) :
24
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Terminal Position :
Dual
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
28-SSOP
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of Bits :
16
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
PIC24F08KA102
Number of UART Channels :
2
Brand :
Radiation Hardening :
No
Rad Hardened :
No
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Operating Temperature (Min) :
-40C
Oscillator Type :
Internal
Height :
1.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
85C
Density :
64 kb
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Qualification :
AEC-Q100
REACH SVHC :
No SVHC
Maximum Expanded Memory Size :
12MB
Factory Lead Time :
2 Weeks
Core Processor :
PIC
Product Status :
Active
Memory Size :
8kB
Terminal Pitch :
0.65mm
Product :
MCU
Watchdog Timer :
yes
Pin Count :
28
Data Bus Width :
16b
Number of Pins :
28
Speed :
32MHz
Device Core Size :
16(b)
Number of I/Os :
24 I/O
Program Memory Size :
8KB 2.75K x 24
Number of ADC Channels :
9
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC24F08KA102
Operating Temperature Classification :
Industrial
Instruction Set Architecture :
RISC
Frequency :
32MHz
Data Converters :
A/D 9x10b
Width :
5.6mm
CPU Family :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tube
Programmable :
yes
Core Size :
16-Bit
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers - General Purpose :
3
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 9x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
1.5K x 8
Supply Voltage :
3.3V
Tradename :
Length :
10.5mm
Mounting :
Surface Mount
RoHS :
Details
Clock Freq :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of I/O :
24
Series :
PIC® XLP™ 24F
EEPROM Size :
512 x 8
Mount :
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Total Internal Ram Size :
1.5KB(kB)
Package :
Tube
Package Type :
SSOP
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Timers/Counters :
3
Has ADC :
Number of Terminations :
Bit Size :
16
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Number of PWM Channels :
1
Device Core :
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KA102-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC24F08KA102, Number of Terminations:28, PIC24F08KA102-I/SS pinout, PIC24F08KA102-I/SS datasheet PDF, PIC24F08KA102-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KA102-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.