PIC24F08KA102-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC24F08KA102-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Stock
284
In Stock :
284
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
PIC24F08KA102
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Bus Width :
16b
Base Part Number :
PIC24F08KA102
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Height :
950μm
Pin Count :
28
Tradename :
PIC
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
24
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Oscillator Type :
Internal
Density :
64 kb
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Core Size :
16-Bit
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Number of Pins :
28
Program Memory Type :
Flash
Data Converters :
A/D 9x10b
Number of UART Channels :
2
Package :
Tube
Width :
6mm
Product :
MCU
CPU Family :
PIC
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Number of Timers/Counters :
3
Radiation Hardening :
No
Device Core :
Product Status :
Active
DMA Channels :
No
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
REACH SVHC :
No SVHC
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® XLP™ 24F
Mount :
Surface Mount
Bit Size :
16
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
13 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
32MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Memory Size :
8kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Watchdog Timer :
yes
Number of ADC Channels :
9
Microchip
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Frequency :
32MHz
Length :
6mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Qualification :
AEC-Q100
RAM Size :
1.5K x 8
Number of I/Os :
24 I/O
Termination :
SMD/SMT
Program Memory Size :
8KB 2.75K x 24
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of PWM Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Number of Bits :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
EEPROM Size :
512 x 8
Terminal Pitch :
0.65mm