PIC18LF8310-I/PT
Mfr.Part #
PIC18LF8310-I/PT
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP
Stock
34
In Stock :
34
Number of I/Os :
70 I/O
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
2004
Package Type :
TQFP
Maximum Expanded Memory Size :
2MB
Clock Freq :
40(MHz)
Number of I2C Channels :
1
Number of I/O :
70
Product Status :
Active
Pbfree Code :
PIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temp Range :
-40C to 85C
# I/Os (Max) :
70
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PIC® 18F
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Speed :
40MHz
Max Power Dissipation :
1W
Core Processor :
Number of Terminations :
80
Number of ADC Channels :
12
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature (Max) :
85C
ROHS3 Compliant
Total Internal Ram Size :
768B(kB)
Width :
12mm
Number of UART Channels :
2
Access Time :
40 μs
Bit Size :
8
Operating Temperature (Min) :
-40C
Brand :
Height :
1.05mm
Oscillator Type :
Internal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Device Core Size :
8(b)
Data Converters :
A/D 12x10b
Packaging :
Tray
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Data Converter :
A/D 12x10b
Tradename :
Base Part Number :
PIC18LF8310
Has ADC :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Microchip
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Instruction Set Architecture :
RISC
Mounting Style :
SMD/SMT
Interface :
EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
Base Product Number :
PIC18LF8310
Program Memory Type :
Flash
Programmable :
Package :
Tray
Package / Case :
80-TQFP
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers - General Purpose :
4
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.5mm
RAM Size :
768 x 8
Number of Pins :
80
Rad Hardened :
Length :
12mm
Pin Count :
Frequency :
40MHz