PIC18LF6722-I/PT
Mfr.Part #
PIC18LF6722-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Programmable :
yes
Watchdog Timer :
Active
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC18LF6722
RAM Size :
3.8K x 8
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Device Core Size :
8(b)
Number of I2C Channels :
2
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of PWM Channels :
14
Number of Timers - General Purpose :
5
Qualification :
Microchip
Number of Ethernet Channels :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Form :
Gull wing
Package Type :
TQFP
Instruction Set Architecture :
RISC
Clock Freq :
40(MHz)
Series :
PIC® 18F
EEPROM Size :
1K x 8
Pin Count :
64
40
Total Internal Ram Size :
3936B(kB)
JESD-609 Code :
e3
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Package :
Tray
Speed :
40MHz
Radiation Hardening :
No
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Maximum Expanded Memory Size :
2MB
Pbfree Code :
Number of UART Channels :
Program Memory Size :
128KB 64K x 16
Number of I/O :
54
Rad Hardened :
Packaging :
Tray
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Tradename :
PIC
Number of Timers/Counters :
5
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
64
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of A/D Converters :
1
Mount :
Surface Mount
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Family Name :
PIC18F
Interfaces :
EUSART, I2C, PSP, SPI
Operating Temperature (Max) :
85C
# I/Os (Max) :
52
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Mounting :
Surface Mount
Operating Temperature Classification :
Industrial
Density :
1 Mb
Internal
Frequency :
40MHz
Memory Size :
128kB
Number of ADC Channels :
12
Data Converter :
A/D 12x10b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
MSL :
MSL 3 - 168 hours
DMA Channels :
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Data Converters :
A/D 12x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.05mm
Number of Bits :
8
CPU Family :
Number of Pins :
Has ADC :
Width :
10mm
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
5V
Number of I/Os :
54 I/O
Length :
10mm
Access Time :
40 μs
Package / Case :
64-TQFP
Operating Temperature (Min) :
-40C
Base Part Number :
PIC18LF6722
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Max Power Dissipation :
1W