PIC18LF6410-I/PT
Mfr.Part #
PIC18LF6410-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
QUAD
Pbfree Code :
yes
PWM Channels :
Number of I/Os :
54 I/O
Height :
1 mm
Base Part Number :
PIC18LF6410
Memory Size :
16kB
Series :
PIC® 18F
Power Supplies :
2.5/5V
EEPROM Size :
CPU Family :
PIC
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
5V
Product :
MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
64
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Timers/Counters :
4
Mount :
Surface Mount
Package :
Tray
DAC Channels :
No
Supply Current-Max :
31.5mA
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Data Converters :
A/D 12x10b
Package / Case :
64-TQFP
Height Seated (Max) :
1.2mm
ROM (words) :
Width :
10 mm
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Access Time :
40 μs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface Type :
AUSART, EUSART, I2C, SPI
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
1W
Length :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
64
Pin Count :
Number of I/O :
54
Number of ADC Channels :
12 Channel
Speed :
40MHz
RAM Size :
768 x 8
Data Converter :
A/D 12x10b
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
DMA Channels :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Has ADC :
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency :
40MHz