PIC18LF4458-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF4458-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN
Stock
14
In Stock :
14
Speed :
48MHz
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
PIC
Memory Type :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Memory Size :
24KB
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Packaging :
Tube
Number of I/Os :
35 I/O
Frequency :
48MHz
Core Architecture :
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2007
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Width :
8 mm
Max Power Dissipation :
1W
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
4
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Min Supply Voltage :
2V
Base Product Number :
PIC18LF4458
Data Converter :
A/D 13x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Number of ADC Channels :
13 Channel
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Length :
8 mm
Max Frequency :
48MHz
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
RAM Size :
2K x 8
EEPROM Size :
256 x 8
Series :
PIC® 18F
No
Program Memory Size :
24KB 12K x 16
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Data Converters :
A/D 13x12b
Package :
Tube
Max Supply Voltage :
5.5V
Microchip
Base Part Number :
PIC18LF4458
Max Operating Temperature :
85°C
Surface Mount
Product :
MCU
Number of I/O :
35
Number of Programmable I/O :
35
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Height :
0.88 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA