PIC18LF4455-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18LF4455-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 13x10b
Base Product Number :
PIC18LF4455
Pbfree Code :
yes
Core Size :
8-Bit
Microchip
Device Core :
PIC
Data Bus Width :
8B
Max Power Dissipation :
1W
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Published :
Packaging :
Tray
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Length :
10mm
Width :
10 mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
6 Weeks
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
44-TQFP
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
PIC18LF4455
Supply Current-Max :
50mA
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Height :
1 mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
48MHz
Has ADC :
yes
Radiation Hardening :
No
Power Supplies :
2.5/5V
Speed :
48MHz
Access Time :
48 μs
Terminal Position :
QUAD
Number of I/Os :
35 I/O
DMA Channels :
No
Pin Count :
44
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Watchdog Timer :
ROM (words) :
Interface Type :
EAUSART, I2C, SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tray
Number of ADC Channels :
13 Channel
Core Processor :
PIC
On Chip Program ROM Width :
16
Data Converter :
A/D 13x10b
EEPROM Size :
256 x 8
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.8mm
Memory Size :
24KB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
PWM Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product :
MCU
Tradename :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Terminations :
44
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
RAM Size :
2K x 8
Bit Size :
8
Number of Pins :
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
35
DAC Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
ECCN Code :
3A991.A.2
Series :
PIC® 18F
Supply Voltage :
5V