PIC18LF4423T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18LF4423T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
16kB
Device Core :
PIC
Max Power Dissipation :
1W
Speed :
40MHz
Data Converters :
A/D 13x12b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Type :
Flash
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Watchdog Timer :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
EEPROM Size :
256 x 8
Pbfree Code :
yes
Number of Timers/Counters :
4
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
0.635mm
CPU Family :
PIC
Published :
Radiation Hardening :
No
RAM Size :
768 x 8
Data Bus Width :
8B
Frequency :
40MHz
Terminal Position :
QUAD
Pin Count :
44
Oscillator Type :
Internal
Power Supplies :
2.5/5V
Bit Size :
8
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Core Size :
8-Bit
Number of I/O :
36
Base Part Number :
PIC18LF4423
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
44
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
PIC18LF4423
Data Converter :
A/D 13x12b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PIC® 18F