PIC18LF4220-I/ML
Mfr.Part #
PIC18LF4220-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44QFN
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
3A991.A.2
Package :
Tube
Base Part Number :
PIC18LF4220
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
40MHz
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Number of Terminations :
44
Number of Pins :
44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
On Chip Program ROM Width :
16
CPU Family :
Lead Free
Published :
Base Product Number :
PIC18LF4220
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
RAM Size :
512 x 8
Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Memory Size :
4kB
Number of Timers/Counters :
5
Data Converters :
A/D 13x10b
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Product Status :
Active
Height Seated (Max) :
1mm
Speed :
40MHz
Device Core :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
36
Length :
8mm
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Series :
PIC® 18F
8B
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY