PIC18LF2510-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18LF2510-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Device Core :
PIC
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
DMA Channels :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Frequency :
40MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
ECCN Code :
3A991.A.2
DAC Channels :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Number of I/Os :
25 I/O
Tradename :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Has ADC :
yes
On Chip Program ROM Width :
16
Bit Size :
8
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Lead Free :
Lead Free
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Pin Count :
28
Number of Terminations :
28
Data Converters :
A/D 10x10b
Package :
Tube
Access Time :
40 μs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Timers/Counters :
Series :
PIC® 18F
Number of Pins :
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
17.87mm
Supply Voltage :
5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
32kB
Microchip
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Number of ADC Channels :
10 Channel
Terminal Form :
Gull wing
Product :
MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Part Number :
PIC18LF2510
Data Converter :
A/D 10x10b
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Width :
7.49 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
PWM Channels :
yes
Watchdog Timer :
Number of I/O :
25
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Power Supplies :
2/5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Oscillator Type :
Internal
EEPROM Size :
Base Product Number :
PIC18LF2510
Pbfree Code :
RoHS :
Details
Data Bus Width :
8B
CPU Family :
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Height :
2.31 mm
RAM Size :
1.5K x 8
Radiation Hardening :
Max Power Dissipation :
1W
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
Brand :
Datasheets
PIC18LF2510-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF2510-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC18LF2510, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC18LF2510-I/SO pinout, PIC18LF2510-I/SO datasheet PDF, PIC18LF2510-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF2510-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.