PIC18LF24K40-I/SS
Mfr.Part #
PIC18LF24K40-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Stock
517
In Stock :
517
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
PWM Channels :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Microchip
Height Seated (Max) :
2mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
8-Bit
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DMA Channels :
No
Speed :
64MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
On Chip Program ROM Width :
Supply Voltage :
3.3V
Series :
PIC® XLP™ 18K
Brand :
Microchip Technology / Atmel
DAC Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Base Product Number :
PIC18LF24
Length :
10.2mm
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
28-SSOP
EEPROM Size :
256 x 8
Clock Frequency :
32MHz
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Position :
Dual
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x5b
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @32 MHZ AND 1.8VMIN @16MHZ
RAM Size :
1K x 8
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Width :
5.3mm
Base Part Number :
PIC18LF24K40
25 I/O
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Screening Level :
TS 16949
Has ADC :
Datasheets
PIC18LF24K40-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF24K40-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC18LF24K40, PIC18LF24K40-I/SS pinout, PIC18LF24K40-I/SS datasheet PDF, PIC18LF24K40-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF24K40-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.