PIC18LF1220T-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18LF1220T-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supplier Device Package :
18-SOIC
PWM Channels :
yes
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Number of I/O :
16
Radiation Hardening :
No
Series :
PIC® 18F
Terminal Position :
Dual
Data Bus Width :
8B
Power Supplies :
2.5/5V
Connectivity :
UART/USART
Terminal Form :
Gull wing
Core Size :
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
16
Mount :
Surface Mount
Frequency :
40MHz
DAC Channels :
No
On Chip Data RAM Width :
8
DMA Channels :
Number of Terminations :
18
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
Supply Voltage :
5V
Published :
Pin Count :
18
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM (words) :
256
RAM Size :
256 x 8
Height Seated (Max) :
2.65mm
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
UART, USART
Base Part Number :
PIC18LF1220
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 7x10b
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
3A991.A.2
Mounting Type :
Surface Mount
Low Power Mode :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
256 x 8
Length :
11.55mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Speed :
40MHz
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
4
Data Converters :
A/D 7x10b
Memory Size :
4kB
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Current-Max :
15mA
Watchdog Timer :
Core Processor :
PIC
Base Product Number :
PIC18LF1220
Datasheets
PIC18LF1220T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF1220T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC18LF1220, Number of Pins:18, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC18LF1220T-I/SO pinout, PIC18LF1220T-I/SO datasheet PDF, PIC18LF1220T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF1220T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.