PIC18F6390T-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F6390T-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converter :
A/D 12x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DMA Channels :
No
Data Converters :
A/D 12x10b
Supply Voltage :
5V
Speed :
40MHz
Number of Pins :
64
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interface Type :
AUSART, EUSART, I2C, SPI
Product Status :
Active
Tradename :
PIC
Number of Programmable I/O :
50
Published :
Number of Timers/Counters :
4
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Brand :
RAM Size :
768 x 8
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
50
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Pin Count :
64
Program Memory Type :
Flash
Memory Size :
8kB
Base Part Number :
PIC18F6390
PWM Channels :
yes
Number of I2C Channels :
1
EEPROM Size :
Width :
10mm
CPU Family :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Microchip
Package / Case :
64-TQFP
Watchdog Timer :
yes
Memory Type :
Flash
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Core Processor :
Terminal Position :
QUAD
Core Architecture :
Number of ADC Channels :
12
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
RoHS :
Compliant
Lead Free :
Lead Free
Number of I/Os :
50 I/O
Min Supply Voltage :
4.2 V
Access Time :
40 μs
Core Size :
8-Bit
Has ADC :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
8-bit Microcontrollers - MCU
Radiation Hardening :
No
Max Frequency :
40 MHz
Bit Size :
8
Pbfree Code :
Number of SPI Channels :
1
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
10mm
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Data Bus Width :
8B
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PIC® 18F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
Internal
Max Operating Temperature :
85 °C
Base Product Number :
PIC18F6390
Device Core :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Height :
1.05mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Frequency :
40MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
Power Supplies :
5V