PIC18F47Q83-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F47Q83-I/PT
Package / Case
TQFP-44
Microcontrollers
Package Type :
TQFP
8-Bit
Family Name :
PIC18
Number of I/Os :
36 I/O
Package :
Tray
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Interface Type :
SPI
Program Memory Size :
128 kb
Speed :
64MHz
RAM Size :
12.5K x 8
EEPROM Size :
1K x 8
Mounting Type :
SMD
Packaging :
Tray
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Product :
MCU
Device Core :
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Product Status :
Active
Pin Count :
44
Package / Case :
TQFP-44
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Series :
PIC® 18F