PIC18F47Q10-I/MP
Mfr.Part #
PIC18F47Q10-I/MP
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40QFN
Microcontrollers
Package Type :
QFN
Number of UART Channels :
No
Number of Serial I/Os :
2
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Width :
5mm
Package :
Tube
MSL :
MSL 1 - Unlimited
On Chip Data RAM Width :
8
Family Name :
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Number of I2C Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Low Power Mode :
Surface Mount
Number of Timers :
7
Details
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
DAC Resolution :
5 bit
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Size :
8-Bit
Boundary Scan :
No
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Height :
0.85mm
Number of I/Os :
36 I/O
RAM Size :
3.53K x 8
Product Status :
Active
Clock Frequency :
64MHz
Supply Current-Max :
5.8mA
EEPROM Size :
1K x 8
DAC Channels :
yes
Number of SPI Channels :
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Number of I/O :
36
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Length :
5mm
Surface Mount :
Supply Voltage :
3V
Interface Type :
I2C, Serial, USART
Number of ADC Channels :
35 Channel
Pin Count :
40
Dimensions :
5 x 5 x 0.85mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Device Core :
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Number of External Interrupts :
3
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Terminal Pitch :
0.4mm
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Bit Size :
8
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Base Product Number :
PIC18F47
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Instruction Set Architecture :
Harvard
Integrated Cache :
Speed :
64MHz
On Chip Program ROM Width :
16
Qualification :
Height Seated (Max) :
0.9mm
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
NO LEAD
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
MCU
Format :
FIXED-POINT
Minimum Operating Temperature :
-40 °C