PIC18F45Q43-I/P
Mfr.Part #
PIC18F45Q43-I/P
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
DAC Resolution :
8 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
EEPROM Size :
1K x 8
Interface Type :
LIN, I2C, Serial, SPI, UART
Data Converters :
A/D 35x12b; D/A 1x8b
Product Status :
Active
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
44-TQFP
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 35x12b; D/A 1x8b
RAM Size :
2K x 8
Package :
Tray
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product :
MCU
Speed :
64MHz
Number of ADC Channels :
35 Channel
Number of I/Os :
36 I/O
Number of Timers/Counters :
7 Timer
Number of I/O :
36
Series :
PIC® XLP™ 18F
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Datasheets
PIC18F45Q43-I/P
Microchip Technology PIC18F45Q43-I/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45Q43-I/P Overview
PIC18F45Q43-I/P Features
  • High-performance 8-bit CPU with up to 64 MHz operation from a 16 MHz internal oscillator.