PIC18F452T-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F452T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
5 Weeks
Package / Case :
44-TQFP
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
4.5V
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Base Part Number :
PIC18F452
Speed :
40MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® 18F
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
8
Radiation Hardening :
No
Data Bus Width :
8B
Number of I/O :
34
Core Size :
8-Bit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/Os :
34 I/O
RAM Size :
1.5K x 8
Height :
1 mm
EEPROM Size :
256 x 8
Power Supplies :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Surface Mount :
yes
Access Time :
40 μs
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
44
Device Core :
PIC
Data Converter :
A/D 8x10b
Product :
MCU
Number of Pins :
44
ECCN Code :
3A991.A.2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Size :
32kB
Data Converters :
A/D 8x10b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Processor :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface Type :
I2C, MSSP, PSP, SPI, USART
Brand :
PWM Channels :
yes
Pbfree Code :
Has ADC :
Watchdog Timer :
CPU Family :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Tradename :
Frequency :
40MHz
DMA Channels :
No
Number of ADC Channels :
8 Channel
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
QUAD
Terminal Pitch :
0.8mm
Oscillator Type :
External
DAC Channels :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
On Chip Program ROM Width :
16
Width :
10 mm
Voltage :
5V
Pin Count :
Program Memory Type :
Flash
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MIN 2V SUPPLY
Length :
10mm
Base Product Number :
PIC18F452
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Product Status :
Active
Datasheets
PIC18F452T-I/PT
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F452T-I/PT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:44-TQFP, Base Part Number:PIC18F452, Number of Terminations:44, Number of Pins:44, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Voltage:5V, PIC18F452T-I/PT pinout, PIC18F452T-I/PT datasheet PDF, PIC18F452T-I/PT amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F452T-I/PT ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.