PIC18F4525T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F4525T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
Supply Voltage :
5V
yes
Number of Pins :
44
Access Time :
40 μs
Interfaces :
SPI/I2C/USART
Data Converter :
A/D 13x10b
Bit Size :
8
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC18F4525
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Timers/Counters :
4
Length :
8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
40MHz
Mount :
Surface Mount
EEPROM Size :
1K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Series :
PIC® 18F
Package :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Size :
48KB 24K x 16
Number of I/O :
36
No
Terminal Position :
QUAD
CPU Family :
PIC
Power Supplies :
5V
Base Product Number :
PIC18F4525
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
48kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
Lead Free
Has ADC :
Height Seated (Max) :
1mm
RAM Size :
3.8K x 8
Data Converters :
A/D 13x10b
DMA Channels :
Pin Count :
Max Power Dissipation :
1W